sometimes you need to feed your dreams not to let your soul get starving

The Pen of Psychology

The Pen of Psychology

Saját jóllétünk tőlünk függ

2020. november 07. - König Ditta

             
        
monalisa.jpgA jóllét, vagy wellbeing olyan fogalom, amit mindnyájan értünk. Amikor jól érezzük magunkat, jól mennek a dolgok és minden rendben - ez AZ. :) 

A következő a helyzet:


- Amikor elkezdjük jól érezni magunkat, akkor folytatjuk az egészséges szokásainkat, megtanulunk diétás dolgokat enni eszünk, sportolunk sőt továbbmegyünk, megtanulunk meditálni is.  

Tehát röviden: a saját jóllétünk tőlünk függ. Ha nem érezzük jól magunkat, akkor ÚJ DOLGOKAT kell megtanulnunk ahhoz, hogy újra egyensúlyban legyünk. Az hogy valaki jól van, jól érzi magát - egy SKILL, egy képesség, ami tehát TANULHATÓ.

Az idegtudós, Richard J. Davidson, azt mondja, hogy ez a jóllét nem egy statikus állapotunk, hanem olyan összegyűjtött készségeink gyakorlásának eredménye amelyek tehát betanulhatóak. Jól leszünk, ha begyakoroljuk hogyan állítsuk magunkat helyre.

Mutatom mit lehet megtanulnunk ahhoz, hogy minden helyzetben mindig jól érezzük magunkat, a tudomány szerint? (igen ez lehetséges)

A mentális képzésnek négy területe van, amelyet eddig felfedeztek. Ha ezeken a területeken jól állunk, könnyed és jó érzésekkel teli Élet vár ránk:

- ellenállóképesség, vagy reziliencia
- lehetőségek, vagy pozitív kilátások
- tudatosság
- és nagylelkűség.

"A fenti négy terület mindegyike az idegrendszerünkben gyökeredzik, és ezeknek a neurális áramlatoknak mindegyike változtathatóságot mutat." - magyarázza Davidson. Tehát ha fejlesztjük az idegrendszerünk eme részeit, azok átalakulnak és megerősödnek.

Az a helyzet, hogy a fenti 4 terület erősítésére főképpen KRÍZIS helyzetekben van szükségünk. Az is egy krízis helyzet, ha a évek óta küzdünk a súlyunkkal, és a férjünk már eléggé morcos. Az is krízis, ha betegek vagyunk, az is ha a párkapcsolatunk hanyatlik, és az is, ha a munkahelyünk megszűnik.

Nézzük meg egy kicsit, hogyan lehet ezeket a képességeinket feljavítani?

1. Epítsünk rezilienciát vagy ellenálóképességet!

A Davidson doktor a meditáció rendszeres gyakorlásával javította a saját és pánciensei ellenállóképességát. Ez időbe telik. Sok óra gyakorlásra van szükség, mielőtt valódi változást tapasztalunk, ezért minden nap gakoroljunk. 

2. Lehetőségeink és pozitív kilátásaink vannak!

Az élet pozitív kilátásai, lehetőségei növelik jóllétünket. Davidson doktor szerint: "Megnő a képességünk, hogy élvezzük a pozitív élményeket, képessek vagyunk látni egy másik embert olyan emberként, aki veleszületett alapvető jósággal rendelkezik."

A kutatások itt azt mutatják, hogy a szerető kedvesség és a meditáció együtt alkalmazva, meglehetősen gyorsan megváltoztathatják az agyunk működését. Szeressük egymást, és meditáljunk - hát ennél egyszerűbb és csodálatosabb gyógymódot nem kaphattunk volna. 

Davidson doktor centruma, a Healthy Minds szerint, ha 2 két héten keresztül, napi 30 percig együttérzés "edzés" történik, ez agyi változásokhoz vezet, és az emberek kedvesebbé válnak és segítik egymást. Semmit nem kell csinálni, csak együttérezni egymással. Ami Neked fáj, nekem is fáj. 

3. A tudatosság ápolása életcélunk!

Amikor valóban ott vagyunk, ahol vagyunk, és az elménk nem vándorol, akkor sokkal jobban érezzük magunkat. A szenvedést és fájdalmakat a túl sok, vagy kényszeres gondolkodás okozza. (ezért megoldás a meditáció)

A Harvard kutatói egy, a Track Your Happiness alkalmazás segítségével készített egy tanulmányt, amelyben három kérdést tettek fel az embereknek. Szóval ez egyszerű és érdekes:

- Mit csinálsz most?
- Hol van az agyad? Arra koncentrálsz, amit csinálsz, vagy máson gondolkodsz? 
- Mennyire vagy most éppen boldog vagy boldogtalan?

Ebből a 3 kérdésből meg lehet állapítani, hogy idő 47%-ában az emberek valami máson gondolkodtak, mint amit éppen csináltak. 
  


Az éberség fejlesztése tehát az, hogy minél többször a jelen pillanatban legyünk, azaz ott ahol éppen valamit teszünk, szintén a napi meditáció vagy tai chi gyakorlásával történik. Szeretettel ajánlom. Én szeretem.
  
4. Na de miért legyünk nagylelkűek? És hogyan tudnánk szívből adni?  

Jelenleg rengeteg adat áll rendelkezésre arról, hogy az emberek a nagylelkű és altruista viselkedés során, ténylegesen aktiválják az agyuk olyan területeit, amelyek kulcsfontosságúak a saját jóllétük előmozdításához. Másoknak segítenek, mégis saját maguknak IS.

A nagylelkűség másokkal szemben olyan készség, amelyet meg lehet erősíteni, és boldoggá tesz minket. Dr. Davidson elmondta, hogy ezek az agyi örömforrások sokkal tartósabban aktiválódnak, mint mondjuk egy nyereményjáték vagy díj átvétele után érzett öröm.

Nem azért hozunk létre valami újat, és nem azért segítünk másoknak, hogy kapjunk valamit érte cserébe, hanem azért, hogy jól érezzük magunkat az adni tudásunk által. Ez tehát valójában egy szellemi gyakorlat, amivel egyszerűen fejlesztjük az együttérző képességünket Dr. Davidson szerint is. 

Reménykedem abban, hogy ezekkel az ismeretekkel támogatunk abban, hogy tartósan jól érezd magad.

A bejegyzés trackback címe:

https://konigeva.blog.hu/api/trackback/id/tr3716276796

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása