Egy japán technikát hoztam, amelynek középpontjában az az elképzelés áll, hogy minden nap, CSAK egy percig, DE gyakoroljunk valamit.
Earl Nightingale szerint, ha napi 1 órát foglalkozunk a számunkra legérdekesebb témával, akkor mindössze EGY ÉV alatt szakértővé képezhetjük magunkat. (3 évig tartó diplomaszerzés nélkül)
Az emberek kb. 30-60%-ának súlyos problémái vannak a cselekvéssel, avagy a célok elérésével kapcsolatosan. Majdnem mindannyian, időnként tehát, új célokat vagy kihívásokat állítunk fel magunknak, amiket vagy sikerült elérnünk, vagy nem.
Ha a cél elérése meghíúsul, ennek több oka lehetséges, sőt ezek együtt is fennállhatnak:
- túl magasra tettük a mércét, vagy túl gyorsan akartunk elérni valamit.
- a túl sok gondolkodás, agyalgatás, a cselekvés halála.
- félünk a felelősségtől, és ezáltal elbénázzuk az új feladatokat.
- a határidő fogalma ISMERETLEN számunkra, mert az kényelmetlen.
- más emberekkel nem tudunk együtt dolgozni.
Miért fordul elő a sikertelenség sokszor?
Egy magabiztos, célelérő embernek, nem probléma a felállított feladatsort, egészséges tempóban végrehajtania. Azonban a fenti problémákkal küszkődőknek, tehát az emberek 30-60%-ának, ez gondot okoz.
A japán Kaizen, az az egyszerű technika, amivel begyakorolhatunk valamit. Rádaásul csak egy perc / a nap! Nem nem is egy módszer, hanem egy gondolkodásmódot, életfelfogást is jelent.
A japán kultúrában létezik tehát a Kaizen gyakorlata. Nem edzhetsz Kaizen-t, egyszer vagy kétszer, és nem várhatsz el azonnali eredményeket.
Fel kell készülnöd egy hosszú távú utazásra. Na de hogy kell ezt csinálni?
A Kaizen gondolkodás teljes mértékben áthatja a Kaizennél jobban strukturált Lean és TPM módszereket, de ezek már inkább a céges, vagy társadalmi szervezetekre vonatkoznak.
1. A folyamatos fejlesztést, még tovább folytasd!
Nincs olyan a testünkkel kapcsolatban sem, hogy KÉSZ van. Nincs olyan sem, hogy már nem kell diétáznom, vagy már nem kell az egészségemre vigyáznom. Ezért a szervezetünkkel kapcsolatban is, folyamatos fejlesztésben érdemes gondolkodnunk, javítanunk az ételeinken, a szokásainkon, egy életen keresztül.
Fontos, hogy már az elején eldobjuk a saját képességeinkben történő bizalmatlanságot, valamint meg kell szabadulni a bűntudat és a tehetetlenség érzéseitől. Mindig, minden jobb lehet, és a hibáinkból tanuljunk és fejlesszünk.
2. Ünnepelj meg minden apró előrehaladást!
Tapasztald meg a siker érzését, a kisebb feladatok lezárásakor is. Ha ilyen érzések inspirálnak, fokozatosan növekedik az erőd, és a lelkesedésed, és még magabiztosabban haladsz előre.
3. Változás és bölcsesség. Mi ez a 2 szó?
A Kaizen tehát Japánból származik. A szó maga két összetevőt tartalmaz:
„kai” (változás) és „zen” (bölcsesség).
A helyzet az, hogy ez a filozófia ugyanolyan sikeres már az üzleti világban, a cégek folyamat menedzsmentjében, mint az ember személyes fejlődésében.
Első pillantásra ez a gondolat hatástalannak tűnhet a nyugati kultúrában felnőtt emberek számára. Mi ugye azt tanultuk, hogy eredményeket csak hatalmas erőfeszítéssel lehet elérni. No pain, No gain és hasonlóak - mégis láthatjuk,a bölcsek nem erőlködnek.
A Kaizen olyan gondolkodásmód, mely hosszú távon fenntartható, folyamatos javulást eredményez, és állandó változást is. Ez, az Élettel egyensúlyban tartható életmódot eredményez, különösebb kilengések nélkül. Dióhéjban: akár ez lehet a 80 éven keresztül fenntartható, az egészség egyik titka.